Ćwicz z filmami i piosenkami

https://www.creatio.edu.pl/ http://www.blognavi.pl/po-godzinach/476-podsumowujemy-2014-rok

Eksperci wskazują jednoznacznie, że bardzo istotne w kontekście efektywnego nauczania języka obcego jest to, co popularnie zwiemy osłuchaniem. Chodzi o to, aby z daną mową i mieć jak najczęstszy kontakt i by słowa wypowiadane były przez ludzi, którzy tym językiem posługują się na co dzień. Wspominaliśmy już o tym przy okazji potrzeby konwersacji, choć rozmowa nie zawsze jest konieczna.

Doskonałym i przy tym bardzo przyjemnym sposobem na naukę języka obcego jest słuchanie zagranicznych piosenek, a także oglądanie filmów z oryginalną ścieżką dźwiękową. W tym drugim przypadku można śmiało podpierać się napisami, ale z czasem przestaną być one potrzebne. W internecie działa wiele portali zajmujących się gromadzeniem i tłumaczeniem na język polski znanych i cenionych utworów z różnych stron świata.

Zazwyczaj są to piosenki angielskie, ale przy odrobinie dociekliwości dotrzemy również do innych. Polecamy pouczającą zabawę – słuchanie danej piosenki z równoległym śledzeniem jej tekstu na ekranie komputera. Dzięki temu będziemy wiedzieć, jaka jest wymowa konkretnych słów, co zwiększa nasze szanse, aby je wychwycić i poprawnie zrozumieć podczas realnej konwersacji.

Można to powtarzać z różnymi piosenkami, kontrolując tłumaczenia i poszerzając zasób słów. Bardzo wiele osób właśnie tą drogą poznało język najlepiej. Nie ma przeszkód, aby również studenci (w tym przyszli filolodzy) korzystali z tych możliwości.

Wszak kluczową kwestią jest efektywność nauczania, a nie to, czy w edukacji pomaga nam książka, internet czy znana z list przebojów piosenka.